لیزر موهای زائد: انتخاب بهترین لیزر براساس رنگ و نوع پوست و مو

لیزر-موهای-زائد

تراشیدن، اصلاح با موچین، اصلاح با موم و … همه‌ی اینها زمان می‌برند، اما برای افرادی که ترجیح می‌دهند پوستی صاف و بدون مو داشته باشند، ممکن است مانند تنها گزینه‌های در دسترس به نظر برسند. با این وجود، اگر مایل به هزینه کردن مقداری پول اضافی هستید، می‌توانید به جای آنها یک گزینه با نتیجه دائمی انتخاب کنید: لیزر موهای زائد. این روش با تکنولوژی پیشرفته از نور برای از بین بردن فولیکول استفاده می‌کند و پوستی بدون مو به شما می‌دهد.
در حال حاضر چهار نوع لیزر مورد استفاده برای حذف مو وجود دارد: لیزر رابی (Ruby)، لیزر الکساندرایت (Alexandrite)،، لیزر دایود (Diode) و لیزر ان دی یاگ (Nd: YAG). روش IPL نیز تحت همان چتر به حساب می‌آید، اما از لحاظ فنی یک لیزر نیست.

کدام لیزر برای رفع موهای زائد بهتر است؟

لیزر موهای زائد یک روش آرایشی کم‌تهاجمی است که منجر به حذف دائمی موهای زائد صورت و بدن می‌شود. از این روش می‌توان در بخش‌های بزرگ استفاده کرد و انجام آن شما را از انجام فعالیت‌های روزمره متوقف نمی‌کند. به گفته کارشناسان، لیزر موهای زائد پوست را نرم‌تر و ابریشمی‌تر از روش‌های دیگر مانند الکترولیز، اصلاح با موم یا تراشیدن می‌کند.

در حال حاضر یک نوع لیزر وجود دارد که از لحاظ ایمنی و کارایی، برای همه انواع رنگ پوست مناسب است. در حالی که قبل از انجام هر نوع درمان، انجام تحقیقات بسیار مهم است، این نیز اهمیت دارد که در مورد میزان تأثیرگذاری هر نوع لیزر بر روی پوست و موهایتان، با پزشک خود صحبت کنید تا بهترین گزینه را برای مورد شما انتخاب نماید.

۳ مزایای اصلی لیزر موهای زائد


مزایای-لیزر-موهای-زائد

روش‌های سنتی برای حذف موهای زائد ناقص، گران و وقت گیر هستند. لیزر موهای زائد می‌تواند راه حل کامل و درازمدتی را برای کاهش و حذف مو برای هم مردان و هم زنان فراهم کند. اگر شما در تعجب هستید که آیا لیزر موهای زائد برای شما مناسب است، در اینجا سه مزیت اصلی آن را بیان می‌کنیم:

مقرون به صرفه بودن

خرید مقدار بی پایان تیغ اصلاح، کرم‌های اصلاح، موچین و ابزارهای دیگر برای حذف موهای زائدتان می‌تواند بسیار پرهزینه باشد. از آنجا که لیزر موهای زائد در طولانی مدت موجب کاهش رشد مو می‌شود، دیگر نیازی به خرید این موارد نیست. علاوه بر این، حذف لیزری در طول زمان بسیار مقرون به صرفه‌تر از حذف مو با روش‌های اصلاح سنتی است.

سرعت و دقت

هنگام استفاده از یک تیغ یکبار مصرف یا الکتریکی، ممکن است یک (یا چند) نقطه را فراموش کنید، اما با حذف لیزری مو، مطمئن خواهید بود که حذف مو دقیق و کامل است. بهترین بخش استفاده از لیزر این است که درمان سریع‌تر از چیزی است که شما ممکن است انتظار داشته باشید! فقط حدود 20 دقیقه طول می‌کشد تا یک لیزر بر روی زیربغل و ناحیه بیکینی انجام شود. بیماران معمولاً پس از سه تا هشت جلسه، حذف دائمی موهای زائد را گزارش می‌دهند، که در مقایسه با زمان سپری شده برای روش‌های سنتی حذف موهای زائد، بسیار ناچیز است. هنگامی که در مورد متوسط میزان زمانی که صرف تراشیدن یا استفاده از موم به طور روزانه یا در جلسات فکر کنید و آن را با میزان زمان درمان لیزری مقایسه کنید، به سادگی می‌بینید که وقتی تصمیم به استفاده از لیزر موهای زائد می‌گیرید، چه میزان زمان اضافی خواهید داشت. اکنون، شما فقط باید راه‌هایی را برای گذراندن این زمان‌های اضافی، پیدا کنید

مشکلات پوستی

کسانی که دارای پوست حساسی هستند که هنگام استفاده از کرم‌ها یا تیغ به راحتی تحریک می‌شود، می‌توانند از روش‌های درمان لیزری استفاده کنند. درمان‌های لیزری پوست شما را تحریک نخواهند کرد یا بریدگی‌های دردناک در پوست شما ایجاد نخواهند کرد، و این به ویژه برای مناطقی مانند لب بالا و ناحیه بیکینی، بسیار مهم است. علاوه بر این، اگر تا به حال کاملاً آگاهید که هیچ امیدی وجود ندارد که بتوانید با استفاده از یک تیغ معمولی، یک اصلاح خوب انجام دهید، درمان‌های لیزری برای موهای زائد یک گزینه عالی برای شما است. بهتر از همه، شما مجبور نیستید با موهای دردناک یا درون روئیده برخورد کنید. درمان‌های لیزری بهترین گزینه برای جلوگیری از مواجه شدن با موهای درون روئیده است و اگر این روش‌ها را انتخاب کنید، مجبور نیستید دوباره به آنها بپردازید.

کاربردهای لیزر موهای زائد برای زنان و مردان


لیزر موهای زائد برای زنان معمولاً بر روی ناحیه‌های زیر انجام می‌شود:

 • صورت، به ویژه لب بالا و چانه
 • خط بیکینی
 • زیربغل
 • لیزر موهای زائد برای مردان معمولاً بر روی ناحیه‌های زیر انجام می‌شود:
 • پشت
 • قفسه سینه
 • گردن
 • شانه

نکات مهم در جلسه مشاوره برای انتخاب نوع لیزر


برخی از عواملی که در طول فرآیند لیزر موهای زائد ارزیابی می‌شوند عبارتنداز:

 • رنگ پوست
 • رنگ و ضخامت مو
 • ناحیه مورد نظر در بدن
 • نوع ابزار مورد استفاده
 • طول موج لیزر
 • درجه حرارت پوست
 • مدت زمان انجام مراحل

لیزر موهای زائد چگونه کار می‌کند؟


هر خدماتی که کلمه “لیزر” در نام آن وجود دارد، ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما در واقع بسیار ساده است. “انرژی موجود در لیزر توسط رنگدانه در فولیکول مو جذب می‌شود و این موجب تخریب ریشه مو می‌گردد. هنگامی که ریشه نابود می‌شود، دیگر نمی‌تواند موهای بیشتری تولید کند.

انواع لیزر موهای زائد


ثابت شده است که همه‌ی انواع فعلی لیزرها بسته به نوع پوست، نوع مو و ناحیه مورد نظر، کمابیش مؤثر هستند و برخی از آنها بیشتر از دیگران عوارض جانبی دارند.

لیزر رابی

لیزر-رابی

لیزر رابی قوی‌ترین لیزر در لیست است زیرا اولین لیزر مورد آزمایش برای لیزر موهای زائد است و دارای میزان اثربخشی بر حذف و کاهش مو است. در حال حاضر، این لیزر به دلیل وجود انواع جدیدتر و و پیچیده‌تر لیزر که مؤثر بودن آنها در طیف وسیعی از انسان‌ها اثبات شده، کنار گذاشته شده است.

کاربردها

لیزر رابی در پوست‌های کم رنگ، نه بالاتر از پوست نوع II در مقیاس فیتزپاتریک، و موهای تیره بهترین نتیجه را دارد و اثربخشی آن بر روی موهای روشن (بور، قرمز یا خاکستری) اثبات نشده است. همچنین به علت خطر زخم یا مشکلات رنگدانه در طولانی مدت، استفاده از لیزر رابی در پوست‌های تیره‌تر توصیه نمی‌شود.

مزایا

لیزر رابی دارای یک مزیت بزرگ نسبت به بقیه لیزرها است و آن اینکه شامل یک سیستم خنک کننده درونی است و خطر سوزاندن یا سایر عوارض جانبی وهمچنین گرمای سوزاننده و درد ناخوشایند که اغلب در طول درمان لیزر احساس می‌شود، را کاهش می‌دهد.

علاوه بر تأثیر خنک کننده، دو ثانیه تاخیر بین هر پالس، باعث شده درمان با رابی واقعاً کم دردترین لیزر موهای زائد در بازار باشد.

معایب

از نظر وسعت ناحیه درمان است. این به این معنی است که بیشتر افراد برای دیدن نتایج درازمدت، در مقایسه با انواع دیگر لیزرهای موجود، نیاز به درمان بیشتری دارند.
در حالی که رابی ثابت کرده است که نتایج بلند مدت بسیار خوبی در افرادی با پوست روشن و موهای تیره دارد، در حال حاضر درمان‌های لیزر بهتری در دسترس هستند.

لیزر الکساندریت

لیزر-الکساندریت

لیزر الکساندریت میزان تکرار بالاتری نسبت به سایر لیزرها و اندازه نقطه هدف بزرگتری را دارد، بنابراین یک انتخاب عالی برای پوشش سریع ناحیه‌های بزرگ می‌باشد. همچنین ثابت شده است که این لیزر، میزان نفوذ بسیار عالی دارد، بنابراین مزیت واقعی استفاده از الکساندریت این است که می‌توان آن را برای ناحیه‌های بزرگ به طور مؤثر و بدون نیاز به استفاده بیش از حد متوسط از درمان، به کار برد.

کاربردها

همچنین اثبات شده است که لیزر الکساندریت نسبت به سایر لیزرها برای موهای نازک‌تر مؤثرتر است، و این باعث می‌شود که انتخاب خوبی برای ناحیه‌هایی باشد که موهای آن بیش از حد زبر نیستند. ایراد سرعت نفوذ این لیزر این است که این سرعت بالای این روش باعث می‌شود که درمان بسیار دردناک‌تر از لیزرهای دیگر مانند لیزر رابی باشد.
همچنین گفته می‌شود که این لیزر گاهی باعث ایجاد تغییراتی در رنگ پوست در پوست‌های تیره‌تر شده و بنابراین برای استفاده در پوست‌های از نوع I-III بهتر است. در حال حاضر این لیزر برای پوست‌های تا درجه IV نیز توصیه می‌شود، اما اغلب اثربخشی کمتری نسبت به پوست‌های روشن دارد.

بنابراین، لیزر الکساندریت بهترین گزینه در موهای تیره و پوست‌های روشن است و انتخاب فوق العاده‌ای برای زمانی است که هدف ناحیه بزرگتری از بدن است.

آرایه دیود پالسی (نزدیک مادون قرمز)

لیزر دیود یکی از لیزرهای جدیدتر در بازار است و دارای میزان نفوذ بیشتری است، به این معنی که از ملانین اپیدرم‌ها عبور می‌کند و به طور مستقیم ماده‌ی تاریک در فولیکول مو را هدف قرار می‌دهد. این کار درمان امن‌تر را ممکن می‌سازد، زیرا سطوح بالای پوست بیشتر در برابر لیزر حفظ می‌شوند، و این بدان معنی است که این لیزر برای پوست‌های تیره‌تر، مطمئن‌تر است (اگر چه استفاده از آن در پوست‌های نوع V و VI توصیه نمی‌شود زیرا مطالعات طولانی مدت کافی در مورد سطح ایمنی دقیق آن وجود ندارد).

کاربردها و مزایا

در حالی که ثابت شده است که دیود نتایج ایمن و عالی در پوست‌های نوع I تا IV دارد، هیچ نتایج نسبتاً جدیدی در مورد تجزیه و تحلیل اثرات طولانی مدت آن وجود ندارد. طولانی‌ترین نتایجی که ما می‌توانیم پیدا کنیم حدود 18 ماه پس از درمان است، که آن هم حدوداً بیش از 70٪ کاهش در رشد مو در ناحیه درمان شده است.
دیود در موهای تاریک و زبر به طور مؤثری نتیجه بخش است و می‌تواند ناحیه‌های بزرگتری را پوشش دهد، لذا می‌تواند انتخاب بسیار خوبی برای ناحیه‌های پشت و بیکنی باشد. این لیزر در موهای نازک‌تر و روشن‌تر مانند روش‌های دیگر لیزر مؤثر نیست و اصلاً در موهای بور، قرمز یا خاکستری به خوبی کار نمی‌کند. با توجه به عوارض جانبی، حتی با سطوح نفوذ عمیق‌تر، هنوز هم برخی خطرات در مورد رنگیزگی شدید و زخم شدن وجود دارند.

با این حال، ثابت شده است که این اتفاق موقتی است. همچنین خطر ابتلا به کهیر (به وجود آمدن کهیر) با دیود نسبت به سایر انواع لیزر بیشتر است، و نفوذ عمیق‌تر می‌تواند باعث دردناک شدن درمان شود.

مزایای واقعی دیود این است که استفاده از این روش برای درمان مناسب و کارآمد پوست‌های تیره‌تر امکان پذیر است و واقعاً روی موهای زبرتر، بهتر نتیجه می‌دهد. دیود همچنین سرعت و میزان بهبود سریع‌تری نسبت به سایر لیزرها دارد.

ان دی یاگ (نزدیک مادون قرمز)

ان-دی-یاگ

این جدیدترین نوع لیزر در بازار است و به طور خاص برای ایمنی و اثربخشی در انواع پوست‌های برنزه و تیره‌تر طراحی شده است. ان دی یاگ برای استفاده در انواع مختلف پوست I-IV پاکسازی شده است و اثربخشی آن در کاهش رشد مو در تمام انواع پوست، حداقل برای کوتاه مدت اثبات شده است.

کاربرد و مزیت

در مورد اینکه اثربخشی این لیزر جدید در درازمدت چگونه است، هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد. به دلیل میزان نفوذ عمیق آن نسبت به سایر لیزرها، ان دی یاگ با عبور از اپیدرم با رنگدانه تیره و رفتن مستقیم به فولیکول مو، از اپیدرم محافظت می‌کند.
در حالی که هنوز خطر سوزش و زخم در استفاده از ان دی یاگ برای همه انواع پوست به طور یکسان وجود دارد. یکی دیگر از مزیت‌های ان دی یاگ این است که می‌توان آن را به میزان نفوذ کمتری (532 نانومتر) برای حمله به موهای روشن‌تر نزدیک سطح پوست تنظیم کرد، هرچند هنوز ثابت نشده است که این کار بتواند بسیار مؤثر باشد.
هنوز ثابت نشده است که این لیزر بتواند برای موهای روشن‌تر (بلوند، قرمز یا خاکستری) مؤثر باشد. مانند لیزر دیود، نرخ فرکانس و نفوذ بالاتر ان دی یاگ می‌تواند باعث شود درمان دردناک‌تر باشد، اگر چه اکثر بیماران اعتراف می‌کنند که این درد قابل تحمل است.
ان دی یاگ بهترین، مؤثرترین و مطمئن‌ترین گزینه برای انواع پوست تیره است.

سیستم‌های نور شدید پالسی یا ای پی ال

در حالی که درمان IPL (سیستم‌های نور شدید پالسی) مشابه با لیزر است، اما با لیزر یکسان نیست.

لیزر از اشعه‌های نور تک رنگ از یک مجموعه طول موج استفاده می‌کند، اما IPL از چیزی استفاده می‌کند که ” طیف نور کامل” نامیده می‌شود، به این معنی که اشعه‌های با طول موج‌های مختلف را همزمان گسیل می‌کند. بنابراین در حالی که یک لیزر بیشتر در رویکرد خود هدفمند است، اما IPL تمایل دارد که ناحیه‌های بزرگتری را سریعتر، اما با رویکرد کمتر هدفمند پوشش دهد.

در حالی که IPL از نظر آسیب به پوست ایمن‌ترین روش حذف نیمه دائمی موهای زائد در بازار در نظر گرفته می‌شود، اما اثربخشی آن به اندازه لیزر، نه در مورد پوست‌های تیره‌تر و نه در دراز مدت اثبات نشده است.

کاربردها

IPL فقط روی موهای تیره و پوست‌های نوع I و II مؤثر است. اگر چه برای استفاده در تمام انواع پوست، پاکسازی شده است، نتایج به احتمال زیاد در پوست‌های از نوع بالاتر از II مطلوب نخواهد بود. همچنین هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که ثابت کند IPL در موهای روشن مؤثر است، حتی اگر دستگاه‌ها واقعاً بتوانند برای حمله به این نوع موها تنظیم شوند.

این روش، معمولاً ارزان‌تر از لیزر و همچنین دارای درد کمتری است، اما نتایج نهایی در مورد درمان IPL به خوبی درمان با لیزر نیست.

بهترین کاندیداها برای حذف موهای لیزر چه کسانی هستند؟


اگر شما موهای تیره‌ای دارید و تا به حال به دلیل اینکه این موها وقتی دوباره رشد می‌کنند و باید حذف شوند، خیلی سمج می‌شوند اذیت شده‌اید، خوشحال باشید: لیزر موهای زائد واقعاً برای موهای ضخیم، تیره و زبر نتیجه عالی دارد. “لیزر توسط رنگدانه یا رنگ در فولیکول مو جذب می‌شود”.

ممکن است حصول نتیجه رضایت بخش در لیزر برای موهای ضخیم‌تر کمی طول بکشد. “برخی موها بسیار مقاوم هستند و گاهی اوقات به دلیل تغییرات هورمونی و یا فعال شدن پیاز بعضی موها در طول دوره درمان، موهای جدیدی رشد می‌کنند”.

پرسش و پاسخ


برخی از سوالات رایج مردم درباره لیزر برای از بین بردن موهای زائد بدن و صورت عبارتند از:

کدام نوع لیزر برای هر مورد خوب است؟

کدام-نوع-لیزر-خوب-است

در اینجا خلاصه‌ای سریع از سه نوع لیزر محبوب ارائه می‌کنیم:

 • دیود: لیزر دیود برای پوست‌های روشن و تیره بسیار مؤثر است.
 • الکساندریت: این لیزر سریع‌ترین نوع لیزر است و بهترین نتیجه را برای درمان ناحیه‌های بزرگتر بدن در میان بیمارانی دارد که موهای روشن تا زیتونی داشته باشند.
 • ان دی یاگ: این لیزر پالس طولانی را می‌توان با خیال راحت بر روی تمام انواع پوست، از جمله پوست برنزه استفاده کرد. در مقایسه با انواع دیگر لیزرها برای موهای روشن یا نازک، اثربخشی کمتری دارد.

مصرف کدام داروها را باید قبل از لیزر متوقف کنید؟

درست مانند اپیلاسیون با موم، این درمان مراقبت پوستی با برخی از داروها ناسازگار است. “مصرف هرگونه داروئی که حساسیت به نور داشته باشد، باید حداقل یک هفته قبل از درمان متوقف شود. اکثر آنتی بیوتیک‌ها می‌توانند حساسیت به نور داشته باشند، بنابراین اگر عفونت دارید، بهتر است درمان خود را چند هفته عقب بیاندازید.

“بیماران نباید از مراقبت‌های پوستی دارای فعالیت‌های قوی مانند رتینوئید و آلفا هیدروکسیل اسیدها استفاده کنند. این ترکیبات می‌توانند باعث افزایش گردش سلول‌های پوستی، ایجاد آسیب پذیری پوست در برابر خورشید و تحریک در طی دوره درمان شوند. اگر مطمئن نیستید که آیا داروهای شما ممکن است لیزر مو را در شما به طور منفی تحت تاثیر قرار دهد، قبل از لیزر با دکتر خود مشورت کنید.

چه مدت طول می‌کشد تا اثرات آن مشاهده شوند؟

میزان-جلسات-لیزر

این موضوع در افراد مختلف، متفاوت است، بنابراین میزان جلسات در هر فرد متفاوت است. “لیزر موهای زائد زمانی به خوبی نتیجهبخش است که مو در نرخ رشد فعال خود است. قسمت‌های مختلف بدن دارای نرخ‌های رشد متفاوت هستند و بنابراین بسته به اینکه شما حذف موهای کدام ناحیه را در نظر دارید، طول درمان ممکن است طولانی‌تر یا کوتاه‌تر شود، اما اکثریت مشتریان به طور میانگین شش تا هشت جلسه درمان برای حذف کامل مو نیاز دارند.

آیا واقعا باید در تمام جلسات خود حاضر شوید؟

بله “یکی از بزرگترین اشتباهات مردم این است که مقدار لازم جلسات را کامل نمی‌کنند”. “هنگامی که رشد موها کاهش می‌یابد، بیماران جلسات را ادامه نمی‌دهند.” اگر واقعا می‌خواهید درمانتان مؤثر باشد، به پزشک خود گوش کنید – آنها بهترین را می‌دانند.

این حس شبیه به چیست؟ آیا احساس درد دارد؟

“انجام لیزر با بی‌حس نمودن ناحیه مورد نظر، باید راحت باشد، لیزر مانند “یک نوار لاستیکی است که ضربه‌های محکم و ناگهانی به پوست می‌زند، اکثر مشتریان آن را به عنوان یک نیشگون گرم و آرام توصیف می‌کنند.

آیا شما باید جلسه درمان خود را به دلیل اینکه در دوره پریود هستید، تغییر دهید؟

بر خلاف موم ناحیه بیکینی، نباید درمان خود را با توجه به دوره پریود خود لغو کنید. “بسیار مهم است که در جلسات درمان هماهنگ باشیم”، بنابراین حتی اگر یک زن در دوره پریود است و در ناحیه بیکینی لیزر قرار است انجام شود، پزشکان فقط از او خواهند خواست که از یک تامپون در روز درمان استفاده کند.”

چگونه باید برای قرار ملاقات آماده شوید؟

“دکتر از شما خواهد خواست ناحیه‌ای که می‌خواهید لیزر کنید، قبل از درمان اصلاح کنید، تا لیزر بتواند به ریشه مو نفوذ کند – و هیچ مویی را بر روی پوست و یا خارج از پوست، هدف قرار نداده و نسوزاند. دکتر به یک دلیل به جنبه اصلاح آماده سازی برای لیزر بسیار دقت می‌کند: “شما یک ماه قبل از جلسه نباید موهای خود را با موم یا بند کنده و یا سفید کرده باشید، زیرا برای اینکه لیزر بتواند به طور مؤثر موها را از این ببرد، ریشه باید بدون نقص و سالم باشد.”

راه مناسب برای مراقبت از ناحیه‌های تحت درمان چیست؟

پس از جلسه، به شما توصیه می‌شود که از قرار گرفتن در معرض آفتاب اجتناب و از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید. دکتر همچنین یادآور می‌شود که هر مویی که بین جلسات رشد کرد، باید تراشیده شود – و از موم یا بند استفاده نشود.

خطرات لیزر چیست؟

در حالی که لیزر موهای زائد یک درمان ایمن محسوب می‌شود، پزشکان خاطرنشان می‌کنند که خطر سوختگی وجود دارد، در حالی که FDA می‌افزاید که تاول زدگی، تغییر رنگ، قرمزی و زخم نیز عوارض جانبی بالقوه لیزر هستند. همچنین ممکن است که موهای شما دوباره رشد کنند، و در این مورد پزشکان ممکن است تأکید کنند که شما به درمان‌های سالانه نیاز دارید تا رشد موهای جدید در حالت خفیف حفظ شود.

به طور متوسط چقدر هزینه دارد؟

هزینه‌ای که در هر جلسه از لیزر پرداخت می‌کنید، بسته به نوع بدنی که می‌خواهید از لیزر برای آن استفاده کنید، می‌تواند از ارائه دهنده به ارائه دهنده متفاوت باشد.
با توجه به اینکه چندین جلسه اغلب لازم است که به طور کامل رشد مو را متوقف کنید، این روش دقیقاً یک درمان ارزان نیست. اما اگر دوست دارید که پوستی بدون مو داشته باشید، تصور کنید بقیه زندگی خود باید از تیغ استفاده کنید یا برای انجام اصلاح با موم باید به سالن آرایشگری پول بپردازید – زمانی که به هزینه‌هایی که قرار است به آنها بپردازید فکر می‌کنید، می‌بینید که لیزر موهای زائد به عنوان یک سرمایه گذاری طولانی مدت است. علاوه بر این، برخی از ارائه دهندگان خدمات، بسته‌هایی را به مشتریانی که چندین جلسه درمان را در یک زمان خریداری می‌کنند، ارائه می‌دهند، بنابراین مطمئن شوید که در مورد هر محصول فوق العاده در دسترس، سؤال کرده‌اید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *