تزریق بوتاکس برای درمان فلج صورت (فلج بلز) با متقارن سازی لب‌ها

متقارن-سازی-لب-به-تزریق-بوتاکس

بوتاکس به طور مداوم و مؤثر به عمل‌های زیبایی مرتبط با چین و چروک صورت، بویژه آن‌هایی که متحرک هستند و در اطراف چشم و پیشانی وجود دارند و در اثر حرکت‌های تکراری برخی ماهیچه‌های خاص در حالت‌های ابراز احساسات ایجاد می‌شوند، اشاره دارد. گرچه دانستن این نکته ممکن است تعجب آور باشد که در جراحی‌ پوست با لیزر، جراحان پوست دارای بورد مجاز، از تزریق نورومودولاتور برای برخی نگرانی‌های پزشکی مانند اختلالات عضلانی صورت استفاده می‌کنند. دو نمونه از این اختلالات فلج بلز و سینکینزی هستند. هر دوی این اختلالات پیچیده بوده و بیمارانی که از هرکدام از این اختلالات رنج می‌برند اغلب با چالش‌های جراحی و همچنین عملکردی مانند خوردن، نفس کشیدن، قورت دادن و صحبت کردن رنج می‌برند. این افراد جیزی بیشتر از خلاص شدن از دست درد و ناراحتی حاصل از ترحم نمی‌خواهند و متخصصین پوست و مو  در وهله اول این کار را بدرستی انجام می‌دهند.

سینکنسیس چیست؟


سینکینسیس صورت به از دست دادن کنترل ماهیچه‌ها و عصب‌های صورت گفته می‌شود. گاهی اوقات نتیجه این مشکل ایجاد یک الگوی حرکتی غیرعادی در ماهیچه است. به عنوان مثال بجای گشاد شدن چشم در هنگام شادی و خندیدن، چشم بصورت غیر منتظره در اثر انقباظ ماهیچه باریک می‌شود. این حرکت غیر عادی و همزمان عصب‌ها و ماهیچه‌های صورت با ارتباط داشتن با فلج بل اتفاق می‌افتد چرا که بعد آن می‌تواند باعث شود عصب‌های صورت به استباه به ماهیچه‌های دیگر متصل شده و فرمان دهند. این قطع شدن همچنین می‌تواند بعد از آسیب یا انجام جراحی روی صورت اتفاق بیفتد.

سینکینسیس نباید با فلج کلی صورت اشتباه گرفته شود. بیماران با ظاهر خوب صورت و حرکت محدود عضله ممکن است سینکینسیس داشته باشند و نه فلج صورت. این بیماران همچنین قادر به نشان دادن حرکت عضلات صورت خودشان هستند، اما نمی‌توانند حرکت‌های همزمان دیگر را کنترل کنند.

نشانه‌های سینکینسیس صورت می‌توانند شامل موارد زیر نیز باشند:

 • تنگ شدن چشم‌ها
 • پخ دار شدن چانه
 • سفتی گونه‌ها
 • گرفتگی در ماهیچه‌های صورت

فلج بل چیست؟


در حالی که شایع ترین نمونه فلج صورت در کشور فلج بل است، فلج بلز به نام عصب شناس اسکاتلندی (آقای کارلس بل) که آن را کشف کرد  نامگذاری شد. این نوع فلج باعث از کار افتادن ناگهانی صورت یا ضعف ماهیچه در یک سمت بدن می‌شود. بله، این بیماری هنوز هم نادراست ، تخمین زده می‌شود که از هر 5000 آمریکایی فقط یک نفر دچار این اختلال شود.

یکی نظر گرفتن فلج بل و فلج کلی صحیح نیست. بخاطر اینکه هر دوی آن‌ها شرایط پیچیده و اغلب ظاهراً همانندی دارند، پزشکانی که مواظب نباشند و بصورت تخصصی برای تعیین علت هر یک از اختلالت آموزش ندیده باشند، تشخیص اشتباهی را انجام می‌دهند. این کار می‌تواند برای بهبودی، ریکاوری و درمان زیان آور باشد. فلج صورت در مجموع می‌تواند به دلایل متعددی روی دهد: یک تومور، آسیب یا التهاب در یک غده روی صورت یا ناحیه گردن.

از طرف دیگر، فلج بل به علت یک عصب متورم صورت هم که باعث تقویت ورم (تورم) عصب شده و از ارتباط برقرار کردن آن با مغز و ماهیچه‌های صورت جهت انجام حرکت صحیح در صورت جلوگیری می‌کند، ایجاد می‌شود. دلیل التهاب در عصب بصورت شفاف مشخص نشده است. گرچه به نظر می‌رسد که تحت تأثیر یک ویروس که می‌تواند باعث بروز اختلال با یک سرعت غیر منتظره شود، قرار گرفته باشد. این ویروس باعث تورم سریع و از کار افتادن عصب می‌شود. نتیجه آن یک بی حسی تقریباً سریع و ایجاد محدودیت حرکتی در بیمار در صورتی که کاملاً فلج نباشد، می‌شود.

فلج دائمی بل چیست؟


در برخی موارد نادر، فلج بل به خودی خود از بین نمی‌رود. این عامل باعث فلج دائمی یک طرف صورت می‌شود. در فلج دائمی بل نیاز است که عصب محیطی صورت با جراحی به عصب‌های فرعی نخاع یا عصب‌های زیر زبانی وصل شوند. تزریق بوتاکس یک گزینه درمانی برای کمک به بیماران دارای فلج بل جهت بازیافت عملکرد عضلات صورت است.

در صورتی بروز علائم فلج بل شود، چکار باید کرد؟


اگر فردی متوجه بروز علائم فلج بل شود، باید فوراً به اورژانس مراجعه کند. در مجموع، علائم فلج بل خودش طی چند روز یا چند هفته بعد از تشخیص اولیه از بین می‌روند. اگر نشانه‌های فلج بل برای هشت ماه یا بیشتر ادامه پیدا کرد، درمان‌های پیشرفته‌تری مورد نیاز است. در این زمان، متخصصین فلج صورت در انستیتو فلج صورت تعدادی گزینه درمانی فلج بلز از جمله بوتاکس را پیشنهاد می‌کنند.

بوتاکس برای فلج صورت


بوتاکس-برای-فلج-صورت

بوتاکس یکی از مؤثرترین روش‌ها برای بیماران مبتلا به فلج بل، فلج جزئی صورت و سینکینسیس است. بوتاکس در دهه گذشته یک درمان مرجع برای بیماران مبتلا به سینکینسیس، فلج جزئی صورت و فلج بلز بوده است. بوتاکس پروتئینی است که از سم بوتولینوم استخراج می‌شود. این سم باعث ریلکس شدن حرکات ناخواسته ماهیچه در طرف نرمال صورت شده و تنش را در نواحی از صورت که در اثر سینکینسیس بیش فعال هستند، کاهش می‌دهد. بوتاکس جهت ایجاد حرکت نامتقارن صورت با یک شیوه جدید برای حرکت‌های متقارن صورت  و کاهش علائم فلج صورت و سینکینسیس استفاده می‌شود. بوتاکس بیشتر با بازآموزی عصبی عضلانی که توسط یک فیزیوتراپیست انجام می‌شود، استفاده می‌شود.

بوتاکس چگونه فلج صورت را درمان می‌کند؟


درمان-فلج-بل-با-بوتاکس

بوتاکس یک راه مؤثر، امن و ساده برای درمان فلج بل، فلج جزئی عصب صورت و سینکینسیس است. پروتئین برای حرکت نامتقارن صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش برای ریلکس کردن ماهیچه‌ها و جلوگیری از انقباض آن‌ها طراحی شده است. این روش حرکت‌های ناخواسته ماهیچه را ریلکس کرده و تنش را در نواحی صورت که در اثر سینکینسیس بیش فعال هستند، کاهش می‌دهد. بوتاکس یک روش درمانی مؤثر برای فلج صورت است.

بوتاکس چیست؟


بوتاکس پروتئینی است که از سم بوتولینوم گرفته شده و می‌تواند اثرات فلج بل را که ممکن است شامل ضعف و حرکت ناهماهنگی صورت باشد، خنثی کند. این شرایط ممکن است منجر به ضعف موقت صورت یا فلج دائمی عصب صورت شود.

قبل از درمان بوتکس چه انتظاری باید داشت


ضرورت دارد قبل از بوتاکس برای فلج بل با پزشک ملاقاتی صورت گیرد. در جلسه مشاوره بوتاکس، پزشک حرکت صورت بیمار را ارزیابی کرده و از بیمار راجع به اهداف و انتظاراتش از درمان می‌پرسد. هر زمان که پزشک تمامی این اطلاعات را دریافت کرد، درمان بوتاکس را انجام می‌دهد.

 • ارزیابی گوش، حلق و بینی: بیمار را در صورت وجود عفونت گوش داخلی یا تومور سر یا گردن یا غده بدخیم آگاه می‌سازد و به همین ترتیب هر سرگیجه مرتبط با فلج بل را برطرف می‌کند.
 • ارزیابی عصب شناختی: بررسی حرکت بیمار، انعطاف‌ها، عصب‌های جمجمه‌ای، و سطح هشیاری.
 • تست شنوایی: اطمینان حاصل کردن از اینکه بیمار آسیب شنوایی یا مشکلات گوش داخلی دارد یا خیر.
 • تست دهلیزی: بیمار می‌تواند متوجه بشد که آیا تعادل عصبی او سالم است یا خیر.
 • تست دوام: دوام اعضای بدن بیمار را بررسی می‌کند.
 • سی تی اسکن: تحلیل گردن بیمار و استخوان گیجگاه برای تشخیص هر تومور یا ناخوشی.
 • ام آر آی: ارزیابی کانال شنوایی داخلی و ذهن بیمار برای تشخیص ورم عصبی آکوستیکی و هر نوع تومور دیگر.
 • تست الکتروفیزیولوژیکی: بیمار را قادر می‌سازد تا جریان الکتریکی به قلب را بازبینی کند. تست‌های الکتروفیزیولوژیک مرسوم شامل یک الکترونوروگرافی (ENoG) یا الکترومیوگرافی (EMG) می‌باشد.

تست‌های ذکر شده در بالا کار تشخیص فلج بل را انجام می‌دهند. پزشک 9 ماه بعد از تشخیص فلج بل در صورتی که علائم خودشان از بین نروند، بیمار را ملاقات می‌کند. بعد از مدت زمان 9 ماه  ماندگاری فلج بل، بیماران می‌توانند یک برنامه مشاوره با پزشک گذاشته و پروسه ارزیابی را شروع کنند. پزشک حرکات صورت را بررسی کرده و تعیین می‌کند که در چه نقاطی بوتاکس انجام شود. وی همچنین نگرانی‌ها و سوالات مربوط به درمان بیمار را پاسخ داده و به وی اطمینان می‌دهد که می‌تواند یک تصمیم درمانی آگاهانه بگیرد.

در طول درمان بوتاکس چه انتظاری باید داشت


انتظارات-قبل-از-درمان-بوتاکس

 درمان بوتاکس بطور کلی دردناک است، اما پزشک می‌تواند از یک پماد بی حس کننده استفاده کند تا درمان را تا حد ممکن برای بیمار راحت کند. خود تزریقات بیشتر از 10 تا 15 دقیقه زمان نخواهد برد. بیماران می‌توانند بعد از درمان فوراً به فعالیت‌های روزمره زندگی خود بازگردند. تنها محدودیت‌ها دراز نکشیدن برای چند ساعت و کار نکردن در بقیه زمان روز است. پزشکان تلاش می‌کنند که بوتاکس فلج بل یک درمان یکپارچه برای بیماران باشد. برای دستیابی به این هدف، پزشک با بیماران جلسه گذاشته و انتظارات مشخص و واضحی را تعیین می‌کند.

بعد از بوتاکس چه انتظاراتی باید داشت


انتظارات-بعد-از-بوتاکسیک تا دو هفته طول می‌کشد تا نتایج کامل درمان بوتاکس دیده شود و نتایج آن تقریباً چهار ماه طول می‌کشد. زمانی که درمان بوتاکس تمام می‌رسد، بیمار نیاز دارد تا برای درمانی دیگر به انستیتو مراجعه کند. درمان بوتاکس به یک تعهد بلند مدت بین پزشک و بیمار نیاز دارد. پزشک و بیمار نتایج درمان بوتاکس را در طول زمان بررسی می‌کنند. با انجام این کار پزشک می‌تواند به بیمار کمک کند تا بیشترین بهره را از درمان بوتاکس برده و علائم فلج بل را برای سال‌ها، کم کند.

آیا انجام هر درمان دیگر، استفاده از بوتاکس را کامل می‌کند؟


بازآموزی عصبی عضلانی از یک متخصص فیزیوتراپیست باید برای بهینه‌سازی نتایج همزمان با درمان‌های بوتاکس استفاده شود. شما می‌خواهید اطمینان حاصل کنید که کارشناس فلج صورت از شما مراقبت به عمل می‌آورد، زیرا اگر تزریق بوتاکس و فیزیوتراپی، علائم فلج بلز، فلج جزئی صورت یا سینکینسیس را به طور کامل از بین نبرد، باید گزینه‌های جراحی مورد توجه قرار گیرد. نورولسیس انتخابی پیشرفته‌ترین گزینه جراحی برای درمان فلج صورت است. در طول نورولسیس انتخابي، پزشک عضله پاتیزمی را آزاد کرده و فعالیت عصبی را در اعصابی که در تقابل با مکانیزم لبخند هستند، کاهش می‌دهد تا دهان بتوانند بار دیگر به سمت بالا حرکت کرده و توانایی لبخند را به بیمار بازگردانند.

بوتاکس برای هزینه فلج بل


تزریقات بوتاکس یک انتخاب خوب برای درمان بسیاری از بیماران است. در برخی موارد علائم فلج بل خودشان در چند هفته یا چند ماه از بین می‌روند. تزریقات بوتاکس می‌تواند باعث ریلکس شدن عضلات فلج صورت جهت بازیابی موقتی تقارن و شکل ظاهری آن تا زمان برطرف شدن مشکل شود. ذکر این نکته مهم است که این مشکل هر بیمار را بصورت منحصر بفرد تحت تأثیر قرار میدهد. برخی افراد ممکن است علائم متوسطی از بیماری را که به نظر بعد از دوهفته از بین می‌روند، تجربه کنند در حالی که برخی از بیماران دیگر ممکن است با فلج دائمی و شدید عضلات مواجه شوند. تزریق بوتاکس سن دیگو برای سمت فلج شده صورت یا ناحیه تحت تأثیر قرار نگرفته صورت است. در گذشته، بوتاکس به عنوان یک درمان برای فلج صورت، عضلات سفت صورت را ریلکس کرده و در عین حال حرکت‌های تشنجی ماهیچه‌های سمت دیگر را که ناشی از سینکینسیس است، محدود می‌کند.

بعد آن، تزریقات عضلات را که بیش از حد برجسته هستند، ریلکس کرده و باعث ایجاد یک ظاهر بهتر و متعادل می‌شود. اثرات بوتاکس به طور معمول 3-4 ماه طول می‌کشد و باید هر 4 تا 5 ماه آن را کمی تغییر داد. درمان فلج بل با تزریقات بوتاکس تنها در کاهش درد و ناراحتی این اختلال عصبی-عضلانی مؤثر است. گرچه تزریقات حتی زمانی که با یک رویه فیزیوتراپی عصبی-عضلانی همراه است، موثرتر می‌شود. با استفاده کردن از این دو با هم، شانس بهتری برای بازگرداندن حرکت عضلانی صورت، بهینه‌سازی ریکاوری و دستیابی به اهداف مورد نظر وجود دارد.

هزینه بوتاکس فلج بلز می‌تواند بر اساس تعداد واحدهای بوتاکس که بیمار نیاز دارد تغییر کند. بنابراین یک بیمار مبتلا به فلج بلز قبل از شروع درمان باید برای صحبت در مورد هزینه بوتاکس با پزشک جراح پلاستیک و احیای صورت دیدار کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *